Sık Sorulan Sorular

Fareffect Ne Demektir?

Sistemlerimiz Far İnfrared yayın yapmaktadır ve bu yayının türkçesi uzak kızılötesi ışımadır. Derinlemesine bir etkiye sahiptir far infrared. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda far infrared ışınların (FIR), cildin 5 santim içine kadar nufus ettiği belirlenmiştir. Bu sebeple uzak etki, derinlemesine etki anlamına gelen FAREFFECT markasını belirledik ürünlerimiz için.

Far İnfrared Nedir?

Far İnfrared (uzun kızılödesi dalga boyları genelden daha uzun olan infrared ışınlardır. Dalga boyları kırmızı bölgedeki görünür ışınlardan daha uzun olduğu için, yüksek ısıtma özelliğine sahiptirler. Görünmez ve materyallerce kolayca emilen uzak infrared ışınlar kuvvetli rezonansa sahiptir ve organik oluşum moleküllerine karşı titreşim hareketine yatkındır. 4-1000 mikron arasında bulunurlar.
Güneş ışınlarında bulunan antibakteriyel özellik far infrared dalga boyundadır. Yine aynı zamanda D vitamini de far infrared ışınlarda mevcuttur.

Far İnfrared Işınların Sağlık Üzerine Etkisi Nedir?

Far infrared üzerine yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde Güneşin D vitamini bulunan ve antibakteriyel etkisinin Far infrared ışınlarda olduğu tespit edilmiştir.
Canlılara yaşam enerjisini veren ışımadır far infrared.
Ayrıca bir çok hastalığın tedavisinde yan etkisi olmayan iyileştirici bir yapısı vardır.

Fareffect Neden En Tasarruflu Sistemdir?

FAREFFECT ürünleri yapısı gereği fazla enerji tüketmez.
Fareffect , kendisine has teknolojisi ile elektriği sürekli çekmeden, içine hapsettiği ısıyla kurutma işlemine devam eder ve bu sayede yıllık 320.000 Kilowatt’a kadar elektriğe harcanacak miktarın cebinizde kalmasını sağlar.
ELEKTRİĞİN % 99,9’unu ısı enerjisine dönüştürür. Bu sayede FAREFFECT ürünlerini kullananlar düşük enerji maliyeti ile yüksek tasarruf ederler.

Fareffect Gıda Kurutma Makinesi Nasıl Hızlı kurutur?

Fareffect Gıda Kurutma Makineleri, teknolojik yapısı gereği çalışırken ısısı kurutulacak ürünlerin iç kısımına kadar (5 cm) nüfus eder. Bu sayede içindeki su moleküllerini harekete geçirir.
Harekete geçen su molekülleri,nemin hızlıca tahliye edilmesini sağlar, dolayısıyla kurutma işlemi hızlıca gerçekleşir.

Kurutulacak Meyve ve Sebzelerde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

En önemli husus kurutulacak meyve ve sebze çok olgunlaşmış (şekerlenmeye, ballanmaya geçmiş hal) olmamalı veya olgunlaşmamış da olmamalı. Diri ve rahatça dilimlenebilir olmalıdır.

Eğer çok olgunlaşmış olursa kurutmada sorun yaşanır; meyve daha da fazla ballanmaya geçer ve balı damlar ama kurumaz kurusa bile rengi döner.

Eğer tam olgunlaşmadan kurutur iseniz meyve veya sebzeyi, kurutulduktan bir süre sonra kurutulmuş ürün ambalajının içinde küflenmeye, çürümeye geçer.

Fareffect ile Diğer Gıda Kurutma Sistemleri Arasındaki Farklar Nelerdir.

Çeşitli endüstriyel gıda kurutma yöntemleri var ve haliyle aralarında teknik olarak çeşitli farklar bulunmakta.
Genellemek olarak iki çeşit kurutma yöntemi vardır.
Konvensiyonel kurutma ve Radyan kurutma

Konvensiyonel kurutma yöntemi; hacmi ısıtarak kurutma yaptığı için ciddi enerji sarfiyatı ve enerji kayıplarına yol açmaktadır. Ayrıca dışarıdan içeriye hava girişi olması sebebi ile kurutulacak gıda üzerinde partiküller oluşmaktadır ve buna bağlı olarak kurutulacak gıdalar üzerinde bakteri bağlaması olmaktadır. Bu durum da meyveden örnek verecek olursak; meyvenin renginin kararmasına karamelize olmasına sebep olmaktadır. ayrıca meyvenin tadı acılaşmaktadır ve vitamin değerleri de kaybolmaktadır.

Radyan Kurutma Yöntemi; bu yöntem de ise çeşitli ışımalar ve bu ışımanın değişik dalga boyları ile kurutma işlemi yapılmaktadır.
Bu yöntemde genel olarak kullanılan ışınlar infrared ve mikrodalgadır. Mikrodalga yöntemi sağlık açısından sakıncalı bir yöntem olduğu için tavsiye edilmemektedir. uygulama ve kullanım sırasındaki en sıkıntılı durum ise kurutulacak gıdanın yanma riskidir. İnfrared ışınlarda kullanılan dalga boyu genel olarak short infrared ışıma veya short infrared e yakın ışımalar kullanılmaktadır. ve bu dalga boyunda enerji maliyeti açısından ciddi problemler meydana gelmektedir.

Fareffect Gıda Kurutma Teknolojisi ise methot patentli yapısı gereği far infrared yayın yapmaktadır ve bu yayın 180 derece açı ile gerçekleşmektedir.
En tasarruflu Kurutma Sistemidir. Hibrit bir yapıya sahiptir, ortalama 3-5 dakika elektrik ile 20-25 dakikaya kadar hiç elektrik harcamadan kurutma işlemi gerçekleşir.
Antibakteriyel bir etkiye sahiptir. Kurutulan gıda yüzeyinde herhangi bir renk deformasyonu olmaz ve lezzeti değişmez.
Zararsızdır. Kurutulacak gıdanın yapısındaki değerleri korur.