Pandemi Türk Çiftçisi İçin 100 Yıllık Fırsattır.

Dünya’da pandemi vakaları genel olarak 100 yılda bir olmaktadır. Bu dönemler bir kriz gibi görülse de aslında fırsattır.

Bu fırsatı faydaya dönüştürmek için ise yapılması gereken alt yapıyı uygun hale getirmek. Ülke topraklarımız çok verimli ve her iklime uygun meyve ve sebzeler yetiştirilebilmektedir. Fakat plansız yetiştiricilik te her zaman üreticinin başının belası olmaktadır ve bu bela üretilen ürünlerin çiftçinin elinde kalması ve üretim esnasında harcanan zaman, emek ve paranın hiç olması şeklinde son bulmaktadır.

Bu kriz, özellikle avrupa ve amerika pazarına girmek isteyen üretici ve ihracatçıların fırsatı ayağına getirdi.

Başta Çin, İtalya, İspanya ve İran’da yoğun bir şekilde yaşanan covid-19 coronavirus vakası sebebi ile meydana gelen hastalanma ve ölümler, bu ülkelerde tarım alanında üretimin ciddi oranda sekteye uğramasına sebep oldu. Tarım alanlarında çalışacak insan bulamadılar ve uzun bir süre de sıkıntı devam edeceğe benziyor. buna mukabil ülkemiz Türkiye’de tarım alanında aktif bir şekilde üretim devam etmektedir.

Gelelim fırsatın ne olduğuna; Başta İtalya ve İspanya devamında Çin ve İran Avrupa ülkelerinin tarım alanında ana tedarikçi ülkeleri arasında yer almaktadır.

Bu sene bu ülkeler pazarlarını çeşitli sebeplerle kaybetmekle yüzyüze kalmış durumda bunlardan 1.si bağ ve bahçelerşinde çalıştıracak işçi bulamamaları. haliyle de üretim kaybıdır. 2.si ise diğer avrupa ülkelerinin bu ülkelerden alacağımız ürünler ile virüs ülkemize taşınır. yeni coronavirus vakaları görülebilir. Dolayısıyla, bu ülkelerdeki üretimin sekteye uğraması Türk çiftçisi ve kurutulmuş meyve ve kurutulmuş sebze imalatçısı ve ihracatçısı açısından büyük bir fırsattır.

ASRIN KRİZİ CORONAVIRUS TÜRK ÇİFTÇİSİNİN EN BÜYÜK FIRSATIDIR.

Peki bu fırsatı nasıl değerlendireceğiz.

Hızlı ve planlı bir şekilde meyve & sebze kurutma makineleri ile tesisler kurulmalı. hatta avrupada kurutulmuş et ve balık kültürü var. bu sebeple et kurutma makinesi ve balık kurutma makinesi mantar kurutma makinesi bulunan gıda kurutma tesisleri kurulmalıdır.

Meyve, sebze, et, balık ve mantar neden makinede kurutulmalıdır?

Gıdalar açık alanda da kapalı kontrollü makinelerde de kurutulabilir. Fakat açık alanda kurutulduğunda çeşitli riskler mevcuttur. bunlardan bir tanesi kurutulacak ürün üzerinde partikül (yabancı cisim) oluşması. Üzerinde partikül bulunan kurutulmuş gıdanın ihracat sırasında geri gönderilme riski vardır. ve bu durum emeğin boşa gitmesi demektir. Bir başka risk yağmur yağması ve ya çeşitli afetlerdir ki bunlar da kurutma için büyük risk oluşturmaktadır. son olarak ta eklememiz gereken husus; uzun zaman alan bir süreç olmasıdır.

Halbuki meyve veya sebze makinede kurutulduğu zaman yukarıda bahsettiğimiz sorunlar ortadan kalkmaktadır.

Fakat bu kısımda da hangi makineyi veya sistemi kullanmalıyım sorusu akla gelmektedir.

Piyasada çok çeşitli gıda kurutma makineleri mevcuttur. genel olarak 2 yöntem vardır. 1. Konveksiyonel 2. Radyan

Konveksiyonel gıda kurutma makineleri; enerji maliyetleri yüksek, fazla yer ihtiyacı olan, mutlaka ön kimyasal işlem yapma gereksinimi duyan (çünkü ön işlem yapılmazsa kurutulacak meyvenin rengi döner, karamelize olur ve tadı da acılaşır. (burada “ön işlem” kelimesi size masumane görünmesin. Bu işlem kanserojen etkiye sahiptir, rengi bozulması ve raf ömrü uzun olsun diye uygulanır) GENEL OLARAK KÜKÜRT VEYA DİĞER BİR ADIYLA SÜLFÜR KULLANILIR. Ayrıca bu işlem uygulandığında kimyasal kalıntı olacağından ihracatta sorun çıkacağı gibi sağlıksız da bir kurutma yöntemidir.) Kurutma süreleri açık alanda geleneksel kurutmadan kısa da olsa aslında olması gereken süreden fazla olan, kurutma sistemleridir.

Radyan gıda kurutma makinesi olarak ideal olan Fareffect Gıda Kurutma Teknolojisi yani makinesidir.

FAREFFECT gıda kurutma makinesi tasarruflu Gıda Kurutma Makinesidir.
Fareffect , kendisine has teknolojisi ile elektriği sürekli çekmeden, içine hapsettiği ısıyla kurutma işlemine devam eder ve bu sayede yıllık 320.000 Kilowatt’a kadar elektriğe harcanacak miktarın cebinizde kalmasını sağlar.

FAREFFECT gıda kurutma makinesi tasarruflu Gıda Kurutma Makinesidir.
Fareffect gıda kurutma makinesinde teknolojik yapısı gereği kurutulacak olan meyve, sebze, et, balık veya mantarın içinde bulunan su molekilleri titreşime geçerek hızlı bir şekilde nemin tahliye edilmesini sağlar. Böylece kurutma işlemi süratli bir şekilde tahliye olur.

FAREFFECT gıda kurutma makinesi orijinal değerlerinde kurutur. Fareffect meyve, sebze kurutma makinesi, et kurutma makinesi, balık kurutma makinesi ve mantar kurutma makinesinde kurutulacak ürünlere kurutma işlemi öncesinde hiç bir şekilde ön işlem uygulama ihtiyacı yoktur.
Fareffect, kendisine has teknolojisi ile gıdaları hiç bir ön işleme maruz bırakmadan kurutma özelliğine sahiptir.
Gıda kurutma teknolojimizin yapısal özelliklerinden biri de antibakteriyel olmasıdır.
Teknolojisi gereği, gıdaları kurutma süreleri göz önünde bulundurularak kendi otomasyon sistemi ile değer ve renk kaybına uğramadan kurutur.

FAREFFECT gıda kurutma makinesi az yer ihtiyacı duyar.
Fareffect Gıda Kurutma Makineleri, teknolojik yapısı gereği, dar alanda fazla hacimli işlem yapabilme yeteneğine sahiptir.
Bu sayede hacimsel olarak 3 kata varan oranda daha az yer ihtiyacınız olur.