FAREFFECT – Dünya Gazetesi

Kurutulmuş Meyve 5 Kat Yüksek Bedelle Satılıyor
Fareffect, İhracata Odaklandı

Fareffect, yürüttüğü Ar-Ge çalışmaları neticesinde geliştirdiği Fareffect gıda kurutma makinesi ile ihracattaki iddiasını arttırdı.

Fareffect genel müdürü Mustafa Güngör Azerbaycan Gana, Gabon, Lübnan, Bulgaristan, Rusya, Almanya, Kazakistan, ve Liberya gibi ülkelerden gelen firmalarla makinemiz ile ilgili görüşmelerimiz sürüyor dedi gıda kurutma makineleri ile ilgili 2019 yılında kamu tarafından yoğun talep aldıklarını işaret eden Güngör kamu kurumlarına ürün verebilmeniz için bazı belgelerin elinizde olması gerekir.
Yerli malı belgesi de bunlardan birisi biz bu süreçleri atlattık ve pek çok kamu kurumu ve kooperatifte gıda kurutma makinelerimiz kullanılıyor.
Yaş olarak satılan bir meyve ile kurutulmuş şekilde satılan meyve arasında en az 5 kat fiyat farkı olduğunu kaydeden Güngör şunları söyledi; yaş olarak sattığınız meyve ile kurutulmuş şekilde sattığınız meyve arasında en az 5 katlık fiyat farkı var bu üretici için cazip bir durum ayrıca yılda binlerce ton meyve sebze tüketilmediği için çöpe gidiyor. Bu israfın önüne geçmek için gıdaların kurutulması ülke ekonomisine oldukça fazla katkı sağlar dedi.

Dünya Gazetesi’nde yayınlanan haber 17-02-2020